Ak spomeniem rybársky prút, možno si predstavíme jednoduchý, dokonca až primitívny nástroj. No ale ako sa mýlime! Taký prút musí mať detailne zhotovený, v podstate dokonalý dizajn. Aby bol čo najpraktickejší na lov určitej skupiny rýb. Na každý druh rýb totiž existuje prút, ktorý je doslova ako stvorený na chytanie práve toho dotyčného druhu. Pri ich výrobe sa kladie dôraz na veci, ktoré by sme z neznaleckého posudku označili len ako drobné detaily. Avšak tieto „detaily“ sú pre správny a úspešný lov nadmieru dôležité.

udice

  • Tak sa nachvíľu pozrime, z čoho pozostáva taká konštrukcia bežného prútu.
  • Zamerajme sa na tie dôležité detaily, ktoré sú potrebné k celkovej spokojnosti z lovu.

Nie je to len dlhý https://www.zara.com/sk/sk/damske-tricka-dlhe-rukavy-l1373.html prútik, má svoje špecificky rozdelené časti. Začnime rukoväťou, ktorá by mala byť príjemná na dotyk, pri súboji s veľkou rybou a jej vyťahovaním z vody to určite oceníme. Vyššie je sedlo pre naviják, vhodný a kvalitný naviják má takisto veľkú zásluhu na tom, ako sa nám bude s rybárčením dariť, opäť to zbadáme hlavne vo chvíli, ak budeme vyťahovať rybu. Vtedy sú tieto detaily najviac potrebné, vtedy si ich začneme uvedomovať.

Potom prichádza na rad telo prúta, ktoré by malo byť odolné, pokiaľ už nechcete chytať len malé rybky, telo prútu by už malo zniesť väčšiu záťaž, to je opäť dôležitý detail. Okrem toho telo disponuje očkami, dvojstopovým, z koncovej časti zasa priebežným a koncovým.

pruty

  • Môžeme teda vidieť, že samotná celková konštrukcia prútu nie je taká jednoduchá, vhodné a predovšetkým kvalitné rybarske udice tak vo veľkej, podstatnej miere ovplyvnia, či sa nám vôbec podarí uloviť schopný úlovok.

V tomto smere nájdeme viac druhov, rôzne ceny, rôzne značky. Vyberme si podľa toho, aké druhy rýb máme záujme chytať. Na dravé ryby sa napríklad najlepšie hodia prívlačové, kaprové sú zasa vhodné na kaprovité ryby. Rozhodujme sa však aj podľa ceny, akú sme ochotní investovať.