V roku 2016 získal japonský vedec Yoshinori Ohsumi Nobelovu cenu za svoje objavy do mechanizmu autofagie. Tieto vedú k lepšiemu pochopeniu chorôb, ako je Parkinsonova choroba a demencia.
Odvtedy sa farmaceutické spoločnosti a akademickí pracovníci stretli s drogami, ktoré stimulujú tento proces, a experti na diétu a wellness driapu po tom, čo môže spôsobiť prirodzený proces pôstom, cvičeniami s vysokou intenzitou a obmedzením sacharidov.
Tak čo hovoria vedci?
„Dôkazy z experimentov na myšiach naozaj naznačujú, že to bude pravda,“ uviedol profesor molekulárnej neurogenetiky Dr. David Rubinsztein z University of Cambridge a britského výskumného ústavu Dementia.
„Existujú štúdie, v ktorých sa proces začal používať pomocou genetických nástrojov alebo liekov alebo pôstu, a v týchto prípadoch majú zvieratá tendenciu žiť dlhšie a mať lepší celkový tvar.“
Avšak, povedal, že zatiaľ nie je jasné, ako sa to preložilo na človeka.
„Napríklad u myší vidíte účinky pôstu na mozog v 24 hodinách av niektorých oblastiach tela, ako je pečeň, oveľa rýchlejšie. Napriek tomu, že vieme, že pôst je prospešný, nevieme ale presne ako dlho ľudia potrebujú rýchlo vidieť výhody, „povedal Dr Rubinsztein.
To znamená, že pôst stimuluje autofagiu, povedal, a jej prínosy boli preukázané aj inými štúdiami.
Čo je autofagia?
Slovo autophagy pochádza z gréčtiny pre „ja“ a „fágina“, čo znamená „jesť“
· Je to proces, ktorým bunky degradujú a recyklujú svoje zložky
· Poskytuje palivo pre energiu a stavebné bloky na obnovu buniek
· Po infekcii môže autofagia zničiť baktérie a vírusy
· Bunky používajú autofagiu na to, aby sa zbavili poškodených bielkovín a organel, aby neutralizovali negatívne účinky starnutia na telo.
Autofagia bola prvýkrát objavená v šesťdesiatych rokoch 20. storočia, ale jej základný význam bol uznaný až po výskume Yoshinoriho Ohsumiho v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.