Kedy je vhodný čas na chytanie kaprov? Prakticky po celý rok. Oficiálny dátum otvorenia rybárskej sezóny sa prakticky týka len jazier, na tečúcej rieke ako Váh môžete chytať po celý rok a áno, aj na tečúcej rieke je slušná pravdepodobnosť, že ulovíte statného kapra. Ale k tomu budete potrebovať tie pravé kaprarske pruty.
Ak mám byť ale s výskytom kaprov a ročným obdobím konkrétnejší, poviem to tak, že svoju činnosť začínajú prebúdzať v dobe, kedy teplota vody začne siahať na minimálne 8 stupňov. Vtedy vravíme aj o ich zvýšenom výskyte, respektíve vidíme ich konečne plávať v početnejších skupinách, čas odpočinku a držania sa v hlbinách skončil. Odpočinok skončil pre kaprov, ale aj pre vášnivých rybárov.
Takže doba k odchytu kaprov je úmerná s teplotou vody. Najmä počas zrelej jesene a nástupom zimy býva záber v podobe kapra dosť ojedinelý a takmer raritný, rybári vedia svoje. Ale vylúčený samozrejme nie je a pri rieke je menšia konkurencia. Práve to je tá motivácia, prečo niektorí vášnivci idú chytať aj do chladivého počasia v nádeji, že nejaký ten kapor sa ulakomí a na návnadu skočí. Počas zimných a chladivých období sa ale vyskytujú skôr v hlbinách, vyššie ich to neťahá, nemá prečo. Je zamračené, zima a s potravou je to biedne takisto.
Ako príklad si zoberme rybu s príznačným menom Kapor obyčajný. Ten začne vychádzať vyššie k hladine až vtedy, kedy sa teplota vody začne pohybovať od 10 – 15 stupňov, čiže možno povedať, že tak začiatkom alebo v strede jari. Peknú šancu k jeho uloveniu tak ale máme ešte aj v septembri a možno v októbri, ale logicky, voda sa už začína rapídne ochladzovať. Kapor si ale nepotrpí na bezvetrie a horúčavy, ideálna je pre neho spomenutá, priemerná teplota, okrem toho však obľubuje veterno. Veterné počasie tak niektorých rybárov neodrádza, skôr naopak. Stačí si zobrať mikinu a stačí chytať relatívne blízko pri brehu.