Syry:
– Syr bol vždy vítanou náhradou mäsa a na zdokonaľovaní jeho výroby majú veľkú zásluhu stredovekí mnísi.
– Z výživového hľadiska sú kvalitné syry dôležitým zdrojom bielkovín, minerálnych látok, ako je vápnik a fosfor, a vitamínov skupiny A a B. Tiež obsahujú tuk a zvyčajne aj laktózu.
– Slovom syr možno označiť len výrobok vyrobený z mlieka syrárskou technológiou.
– U syrov musí byť uvedený v percentách buď obsah tuku v syre, alebo obsah tuku v sušine a obsah sušiny.
– Obsah sušiny sa u syrov líši. Najviac sušiny majú tvrdé syry, zatiaľ čo mäkké obsahujú viac tekutiny na úkor sušiny.
– Obsah tuku v sušine býva 40 percent alebo lepšie 45 percent. Eidam s nižším obsahom tuku, 20 až 30 percent, je považovaný za české a slovenské špecifikum.
Mlieko:
– Má vyvážený pomer hlavných živín ľudskej potravy.
– Obsahuje bielkoviny, vysoký podiel vápnika, vitamíny A, D, B12 a B1.
– Ďalej mlieko obsahuje aj selén, ktorý spomaľuje starnutie a prispieva k ochrane imunitného systému.
– Kyslé mliečne výrobky pomáhajú vďaka aktívnym baktériám udržiavať rovnováhu mikroflóry čriev, podporujú peristaltiku a zabraňujú tak usadzovaniu nežiaducich mikroorganizmov v črevách, napomáhajú teda tráveniu a pôsobia na zmiernenie zápchy.
Maslo:
– Maslo musí obsahovať minimálne 80 percent maslového, mliečneho tuku a nesmie sa do neho pridávať žiadne aditiva ani iné žiadne tuky.
– Podľa dátumu spotreby rozlišujeme čerstvé maslo a stolné maslo:
Čerstvé maslo Čerstvé maslo sa môže predávať iba po dobu 20 dní od dátumu výroby. Jeho trvanlivosť je spravidla v rozmedzí 35-55 dní.
Stolné maslo Stolné maslo má trvanlivosť dlhšiu, pri skladovaní pri teplotách pod mínus 18 ° Celzia až 24 mesiacov, teda dva roky. Dlhej trvanlivosti je dosiahnuté procesom zmrazenia a rozmrazenia. Stolné maslo má horší nutričnú hodnotu ako maslo čerstvé. Kvôli zmrazeniu sa totiž mení chuť, obsahuje menej vitamínov a po rozmrazení je náchylnejšie k oxidačným procesom, čo je žltnutie.