Počuli ste už o zariadení NAS? Konkrétnejšie Network- Attached- Storage? Ide o zariadenie, pomocou ktorého disponujeme sieťovým úložiskom. Možno by sme si mysleli, že sa jedná o novinku, no pritom tento typ zariadenia sa začal tešiť popularite už od polovice deväťdesiatich rokov. / V USA/
Jedná sa prístroj, ktorý slúži ako veľký disk na ukladanie našich súborov, pričom je však napojený na internet a týmto spôsobom uložené súbory zdieľame na internete. Ukladáme nami vybrané súbory na disk tohto prístroja a ten ich ukladá na sieťový úložisko, na internet. Výzorom trochu pripomína taký malý počítač. Jeho systém je napojený s internetom a to nám vytvára možnosť dokonca viacerých sieťových úložísk. Na ochranu nášho zdieľania súborov s ostatnými sieťami používa protokoly ako NFS, SMB/ CIFS, alebo AFP.
Takýmto spôsobom ukladania môžeme ľahko, rýchlo a prehľadne zdielať naše súbory s ostatnými. Všetky potrebné súbory poukladáme na disk tohto prístroja a ten ich poskytne na nete užívateľom, ktorým tie súbory chceme odovzdať. Nemusíme ich posielať po jednom, formou prílohy. Takto vzniká praktická, rýchla a prehľadná cesta odovzdávania a zdieľania súborov, pričom šetríme náš pevný disk v počítači.
Jednotky harddisku s označením NAS sú kompatibilné i s inými jednotkami, teda tejto prípony /.nas/ sa nemusíme báť. Užívatelia na druhej strane dostanú súbory v podobe, ktoré ich počítač rozpozná. Toto zariadenie NAS nedisponuje ani klávesnicou a ani monitorom a v podstate ani systémom, ktorým by sa dalo operovať. Všetko ovládame pomocou siete, pomocou webového prehľadávača.
• Síce sa takéto operačné systémy na ovládanie tohto úložiska dajú nájsť, no nie je to odporúčaná cesta, pretože úložiskom môžete operovať, ako som už spomínal, pomocou webového prehľadávača.
V poslednej dobe sa o takýchto zariadeniach čoraz viac rozpráva, takisto ako aj sieťových úložiskách. Takže o chvíľu už pevný disk v počítači ani nebudeme na ukladanie našich súborov využívať.